KORUYUCULAR

Koruyucular

Doğal gıdalar ve gıdalarda daha çok doğal içerik tüketmenin, tüketici taleplerine daha çok hitap etmeye başladığı son 20 yıldır, gıda ürünlerinin  muhafazasında kimyasal koruyucular yerine biyokoruyucuların kullanım olanaklarının araştırılmasına dikkat çekmektedir. Kimyasal koruyucuların ye rini alabilecek alternatif doğal koruyucuların araştırılması sağ lıklı beslenme ve iyi yaşam açısından büyük önem taşı maktadır. Mikrobiyal inhibisyonu sağlayan nisin, natamisin ve lisozimin tanınması ve değerlendirilmesi bu açıdan önemlidir.

Konunun hassasiyetine uygun olarak, Eurokim firması alanında en iyi markaları bir araya getirerek müşterilerine sunmaktadır.

Nisin:  

Tüketici ve halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden Bacillus cereus, E.coli, Salmonella spp., Listeria monocytogenes ve Clostridium perfringens gibi önemli gıda patojenlerini elimine etmek için, günümüzde çeşitli  antimikrobiyal maddeler kullanılmaktadır. Son yıllarda tüketiciler, kimyasal koruyucular yerine, doğal koruyucuların yer almasını daha güvenli bulmakta ve tercih etmektedir. Gram pozitif mikroorganizmalara karşı, bilinen en güvenli ve en eski biyo koruyucunun Nisin olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Gıda ve İlaç İdaresi tarafından “GRAS” statüsünde kabul edilen ve yapılan araştırmalar sonucunda insanlar için tamamen güvenli olduğu tespit edilen nisinin kullanımının yaygınlaşması önemlidir. 

Natamisin:

Antimikrobiyel özelliği nedeniyle,  gıdalarda oldukça sık kullanılan bir polien-makrolit grubu antibiyotiktir. Özellikle maya küflere etkilidir, çünkü bu grupların hücre duvarındaki sterollerle etkileşime girerek hücreyi etkisiz hale getirir. Bakterilerin hücre duvarında steroid olmadığından dolayı bakteriler natamisinden etkilenmezler. Yapılan araştırmalarda toksik ve alerjik açıdan natamisinin sakıncalı olmadığı, baüırsaklardan yüzde 90 oranında atıldığını ortaya koymuştur. 

Lisozim:

Yumurta ve göz yaşı gibi doğal kaynaklarda bulunan lisozimin, hidroklorür şekli, tüm dünyada daha yaygın olarak yumurta akından elde edilmektedir. Gıdalardaki gram pozitif patojen bakterilerin inhibe edilmesi açısından önemlidir. Özellikle Clostridium tyrobutriycum un olgunlaştırılmış peynirlerde yol açtığı geç şişme sorununu engellemek için kullanılmaktadır. 

Baskılamada en başarılı olduğu mikroorganizmaları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür.

  • Bacillus caogulans
  • Bacillus stearothermophilus
  • Clostridium thermosaccorolyticum
  • Clostridium tyrobutyricum
  • Micrococcus spp.
  • Sarcinia spp.